• دایره المعارف  نظریه شناسی و نظریه پردازی در حسابداری مدیریت(جلد اول)

مولف: دکترفریدون رهنمای رودپشتی

چاپ  اول 1396

حسابداری مدیریت به عنوان پارادایم قرن بیست و یکم تعریف می‌شود. این مهم بر اهمیت نقش حسابداری و اطلاعات تدارک شده این نظام گزارشگری به عنوان زبان تجارت می‌افزاید. نقش و تاثیر اطلاعات حسابداری بر تصمیم‌گیری رشته تخصصی حسابداری مدیریت را به عنوان دانش نوظهور و موثر در نظام گزارشگری معرفی گردید. اگر چه عمر تاریخی این رشته، کم‌تر از سه دهه است، اما ضرورت انکارپذیر آن به اندازه‌ای اهمیت پیدا کرد که مدیران کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی، بدون بهره‌گیری از آن و نقش کنشگران اصلی آن یعنی حسابداران مدیریت به عنوان تصمیم ساز و تصمیم یار بی بدیل، نمی‌توانند بقاء سازمان خود را تضمین کنند و تداوم فعالیت شرکت اقتصادی را معنی بخشند.

نظر به اهمیت حسابداری مدیریت در تداوم فعالیت بنگاه‌های اقتصادی، موجب گردید که در صنعت آموزش عالی یعنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به این رشته کاربردی و دانشی توجه ویژه با رویکرد متفاوت و متمایز داشته باشند و به شکل نوآورانه در سر فصل های آموزشی در سطح بین‌المللی و داخلی مورد تاکید قرار گیرد.

مباحث حسابداری مدیریت به عنوان یک درس تخصصی توسط همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی حسابداری و در بعضی از رشته‌های دیگر نظیر رشته‌های مدیریت، صنایع و اقتصاد و بعضا دیگر رشته‌های مهندسی به صورت الزامی و اختیاری برنامه‌ریزی و اجرا شود و در کشور ما اخیرا با اصلاح سرفصل دروس، در مقطع کارشناسی حسابداری نیز مدنظر قرار گرفت و همچنین، با تاسیس انجمن حسابداری مدیریت ایران ، این دانش مورد عنایت خاصی قرار گرفت و رشته حسابداری مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد تصویب و دانشجو پذیرش می‌شود و افزون بر آموزش، در پژوهش‌های علمی، بنیادی و کاربردی نیز در الویت پژوهش‌ها قرار گرفت و از این طریق، زمینه‌های شکل‌گیری دپارتمان حسابداری مدیریت در تشکیلات بنگاه‌های اقتصادی فراهم شد و در حال توسعه است. مصداق‌های فوق‌الذکر، موجب گردید، گروه پژوهشی متشکل از دانشجویان دکتری حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با راهبری و مدیریت دکتر فریدون رهنمای رودپشتی، موضوع کتاب حاضر که مجموعه‌ای دو جلدی است در دستور کار قرار گرفت و ضمن شناسایی نظریه‌های مرتبط با دانش حسابداری مدیریت، زمینه، بستر و فرآیند نظریه‌پردازی و تحقیقات گسترده‌تر این دانش در کشور فراهم شود و علاوه بر آن، جنبه‌های کاربردی حسابداری مدیریت و بومی‌سازی رویکردها، مدل‌ها و روش‌های به کار گرفته در کسب و کارهای بین‌المللی را فراهم کند

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

دایره المعارف نظریه شناسی و نظریه پردازی در حسابداری مدیریت(جلد اول)

  • ناشر: ترمه
  • شابک: 9789649786544
  • موجودی: در انبار
  • 45,000تومان